Kopiec Kościuszki – symbol Krakowa

Musisz zobaczyć

Jest jednym z najpiękniejszych miejsc, jakimi może nas oczarować Kraków, a rozciągająca się z niego panorama na długo zapisze się w pamięci każdego z nas. Kopiec Kościuszki jest miejscem chętnie odwiedzanym i przez miłośników historii, i przez tych, którzy chcą spojrzeć na Gród Kraka z wyjątkowej perspektywy. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Na czym polega jego fenomen?

Historia

Kopiec Kościuszki nie bez powodu stał się dla wielu osób bardzo ważnym punktem w programie wycieczki po Krakowie. Jest to jeden z pięciu kopców, jakimi może się pochwalić stolica Małopolski, a położenie na terenie słynnej dzielnicy Zwierzyniec sprawia, iż jest on atrakcyjnym obiektem dla wielu gości odwiedzających Kraków. Kopiec ten został usypany w latach 20-tych XIX wieku. Inicjatorzy budowy kopca chcieli w godny sposób uczcić pamięć o tak zasłużonym dla tego miasta bohaterze, jakim był Tadeusz Kościuszko – bohater narodowy, który został uroczyście pochowany w krypcie św. Leonarda na zamku królewskim na Wawelu. Zgodę na budowę kopca wydał w lipcu 1820 roku Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa, a na miejsce sypania Kopca Kościuszki zgodnie wybrano Wzgórze św. Bronisławy. Dziś jest on jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie miasta, a wizyta na jego terenie może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Kopiec Kościuszki liczy sobie 35,54 m wysokości, a jego wysokość nad poziomem morza wynosi 330,14 m. Z punktu widokowego na szczycie kopca rozciągają się piękne widoki na Kraków i okolicę, nic więc dziwnego, że jest to miejsce chętnie odwiedzane i przez amatorów pięknych widoków, i przez fotografów.

Twierdza Kraków

Dodatkową atrakcją są tu obiekty wchodzące w skład Twierdzy Kraków, a dokładniej Fortu 2 Kościuszko. Jest to fort cytadelowy, wzniesiony w połowie XIX wieku. Była to największa fortyfikacja Twierdzy Kraków, w której mogło pełnić służbę ponad 700 żołnierzy. Dziś mieści się tu Muzeum Kościuszkowskie, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości zarówno na temat tego bohatera, jak i tradycji kościuszkowskiej w Polsce i na świecie. Dzięki temu w czasie wizyty w tej części Krakowa można nacieszyć się pięknymi widokami, a przy okazji wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii.

Kopiec Krakusa oraz inne miejsca warte zobaczenia.