Miejscowości w pobliżu Krakowa: Oświęcim – co warto zobaczyć w tym mieście?

Tragiczna historia sprawiła, iż większość z nas kojarzy Oświęcim z potężnym obozem koncentracyjnym i masową zagładą. Efekt? Osoby odwiedzające to miasto zaglądają do Muzeum Auschwitz-Birkenau, pomijając samo miasto. A szkoda, bo Oświęcim to ciekawy kierunek wycieczki dla każdego, kto interesuje się historią i chce spędzić czas wśród ciekawych budowli.

Co warto zobaczyć w tym mieście?

Jedną z najważniejszych budowli, jakimi może się pochwalić Oświęcim, jest piastowski zamek, obecnie służący jako placówka muzealna. Szczegółowe informacje na temat zamku w Oświęcimiu znajdziemy na www.oswiecim24.pl. Jego najstarszą częścią jest wieża obronna z XIII wieku, z której można podziwiać piękną panoramę miasta oraz dolinę Soły. Zamkowe Muzeum może się też pochwalić ciekawymi zbiorami, dzięki którym można lepiej poznać dzieje tego miasta oraz dowiedzieć się sporo na temat jego dawnych mieszkańców: Polaków i Żydów, którzy aż do czasów drugiej wojny światowej żyli tu w zgodzie obok siebie. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać kulturę żydowską, ważnym punktem wycieczki będzie wznosząca się w pobliżu zamku Synagoga Chewra Lomdei Misznajot, przy której działa Muzeum Żydowskie. Warto też wybrać się na spacer na żydowski cmentarz, na terenie którego zachowało się wiele pięknych macew o ciekawej symbolice.

Co jeszcze warto zobaczyć w Oświęcimiu?

Oświęcim może się też pochwalić pięknym rynkiem, przy którym wznosi się sporo zabytkowych kamienic. Dawny hotel Herz, kamienica Ślebarskich z początku XIX stulecia oraz dawny ratusz, dziś wykorzystywany jako siedziba muzeum miejskiego – oto kolejne atrakcje, dzięki którym zwiedzanie Oświęcimia może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.

Wycieczki po Oświęcimiu warto też planować w taki sposób, by znaleźć czas na spacery nad Sołą – rzeką, nad którą urządzono malownicze bulwary. Są one popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta oraz dla nielicznych turystów, którzy zaglądają na jego teren. To miasto z pewnością zasługuje na uwagę, a jego zabytki mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.