Droga Królewska: tym zachwyca Kraków!

Kto w krótkim czasie chcą zobaczyć najważniejsze atrakcje tak pięknego miasta, jakim jest Kraków, ten koniecznie powinien wybrać się na spacer słynną Drogą Królewską. Jakie obiekty zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Zabytki sakralne: nie tylko Kościół Mariacki

Droga Królewska to trasa, którą pokonać musiał w trakcie swej koronacji każdy polski władca – przynajmniej w tym czasie, gdy Kraków pełnił rolę polskiej stolicy. A że w trakcie uroczystości koronacyjnych ważną rolę odgrywały uroczyste msze, obecność kościołów na trasie wycieczki Drogą Królewską nikogo nie powinna dziwić. Błędem jest zakładanie, iż tylko słynny Kościół Mariacki zasługuje tu na wyróżnienie. Wszak Droga Królewska zaczyna się przy kościele św. Floriana, a kończy przy katedrze na Wawelu. Pomiędzy tymi punktami czekają na turystów wyjątkowe atrakcje, w gronie których pojawiają się nie tylko skarby architektury sakralnej, ale i wspaniałe budowle o świeckim charakterze.

Pozostałości miejskich fortyfikacji

Kraków mógł się jeszcze w XIX wieku pochwalić potężnymi murami miejskimi i licznymi basztami, które – jako zabytki architektury obronnej – miały ogromną wartość. Do dziś przetrwały jedynie fragmenty miejskich umocnień, a wycieczki Drogą Królewską są świetną okazją do lepszego ich poznania. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Barbakan, będący jednym z najciekawszych przykładów architektury obronnej na terenie Polski. Cenną pamiątką po dawnych murach miejskich jest też Brama Floriańska – miejsce, które dziś jest ostoją dla krakowskich artystów i ważną atrakcją turystyczną.

Muzeum Czartoryskich

Kto chce poznać jeden z najcenniejszych zbiorów sztuki, jakimi może się pochwalić Kraków, ten koniecznie powinien znaleźć czas na wizytę w Muzeum Czartoryskich. Ta niezwykła palcówka muzealna przyciąga imponująca kolekcją obrazów, w gronie których pojawiają się tak cenne dzieła sztuki, jak „Dana z łasiczką” Leonarda da Vinci oraz jedno z najsłynniejszych dzieł Rembrandta, znane jako „Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem”.

Odkrywanie piękna ulicy Floriańskiej

Wyjątkowo popularnym fragmentem Drogi Królewskiej jest ten odcinek, który łączy Bramę Floriańską z Rynkiem Głównym. Tu, przy ulicy Floriańskiej, czekają ciekawe kamienice oraz urocze kawiarnie, tu również czekają takie atrakcje, jak dom Jana Matejki i urządzone w jego wnętrzu muzeum. Każda budowla, z jaką można się spotkać w trakcie spaceru po ulicy Floriańskiej, może nas oczarować swa artystyczną formą oraz niezwykłą historią.

Na Rynku Głównym

Na Rynku Głównym, będącym jednym z największych rynków w Europie, czekają na turystów kolejne niespodzianki. Kościół św. Wojciecha i Kościół Mariacki to atrakcje, które z pewnością zachwycą miłośników sztuki sakralnej, z kolei miłośnicy zakupów będą zachwyceni renesansowymi Sukiennicami – najsłynniejszą halą targową w Polsce. Wieża Ratuszowa i szereg pięknych kamienic – oto kolejne zabytki, z którymi kojarzony jest krakowski Rynek Główny.

W stronę Zamku Królewskiego, czyli skarby ulicy Grodzkiej

Ostatni odcinek Drogi Królewskiej, prowadzący z Rynku Głównego w stronę wawelskiego wzgórza, pozwala turystom na zapoznanie się z najważniejszymi skarbami ulicy Grodzkiej. Najsłynniejszym zabytkiem tej ulicy jest kościół św. Piotra i Pawła, będący bez wątpienia jednym z najciekawszych przykładów barokowej architektury w Polsce. Warto tu również zwrócić uwagę na obronny kościół św. Andrzeja z XI wieku oraz na kamienice, które zachwycają swymi pięknymi elewacjami.

Najciekawsze zabytki krakowskiego Podgórza.

Wokół Zamku Królewskiego

Droga Królewska kończy się na Wawelu – miejscu kojarzonym przede wszystkim z Zamkiem Królewskim, potężną katedrą oraz takimi obiektami, jak Smocza Jama. Wawel, dawna siedziba polskich władców, cenny zabytek renesansowej architektury oraz placówka muzealna, która kusi cennymi zbiorami, bez wątpienia jest jednym z najważniejszych punktów w programie zwiedzania Grodu Kraka. Na brak turystów nie można tu narzekać, a piękne otoczenie sprawia, że turyści długo wspominają wizytę w tym miejscu.

Kraków to wyjątkowe atrakcje, które swą artystyczną i historyczną wartością mogą zadziwić każdego. Kto chce w czasie pobytu w tym mieście skupić się na obiektach najważniejszych, ten z pewnością doceni tak ciekawą trasę, jaka jest Droga Królewska – najważniejszy szlak spacerowy w mieście, który pozwala lepiej poznać dzieje Grodu Kraka i jego najpiękniejsze budowle.