Krakowskie dzielnice: Zwierzyniec

Choć to Stare Miasto oraz Kazimierz są zazwyczaj głównymi punktami w programie wycieczki do tego miasta, warto poświęcić nieco więcej uwagi i tym dzielnicom, które leżą nieco na uboczu. I na ich terenie można ujrzeć wiele wspaniałych zabytków oraz atrakcji, dzięki którym Kraków staje się jeszcze ciekawszym miejscem. Jedną z tych dzielnic, które z pewnością zasłużyły na zainteresowanie ze strony turystów, jest Zwierzyniec. Co warto zobaczyć w tej części małopolskiej stolicy?

Z wizytą u Norbertanek

Do najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić krakowski Zwierzyniec, zalicza się zespół klasztorny Norbertanek. To właśnie tu w drugi dzień świąt wielkanocnych odbywa się słynny odpust, znany doskonale jako Emaus, stąd w oktawę Bożego Ciała rusza w stronę Rynku Głównego słynny Lajkonik. Tu wreszcie znajdują się cenne zabytki architektury sakralnej, którym w trakcie wycieczki po Krakowie z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Intrygują zarówno zabudowania klasztorne, jak i kościół Najświętszego Salwatora. Jest to jedna z najstarszych i najciekawszych budowli sakralnych, jakimi może się pochwalić Kraków, a legendy wiążące jego powstanie z osobą św. Wojciecha sprawiają, że wizyta w tym miejscu każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń. I choć obecna świątynia swą formę zawdzięcza przebudowie z XVII wieku, w wielu miejscach można dostrzec pamiątki po kościele z XI stulecia.

Spacerkiem przez Las Wolskiego

Krakowski Zwierzyniec to również takie trakcje, jak kopiec Kościuszki oraz kopiec Piłsudskiego, będący jednym z najważniejszych punktów na terenie Lasu Wolskiego. Las ten, będący w istocie ogromnym parkiem miejskim i najważniejszym miejscem wypoczynku dla aktywnych mieszkańców Krakowa, może się pochwalić licznymi atrakcjami. Umocnienia wchodzące w skład Twierdzy „Kraków”, interesujący ogród zoologiczny oraz klasztor Kamedułów na Bielanach – oto najważniejsze zabytki, których w trakcie wycieczki po terenie Lasu Wolskiego nie można pominąć. Warto też zatrzymać się w takich miejscach, jak zamek Przegorzały oraz rezerwat „Panieńskie Skały”. To kolejne atrakcje, z których Kraków może być wyjątkowo dumny.

Zobacz też: TOP 5 atrakcji w Krakowie na łonie natury.

Krakowskie Błonia

To miejsce jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji, choć większość turystów odwiedzających Kraków nigdy nie zagląda na jego teren. Krakowskie Błonia, będące miejscem wielu ważnych uroczystości, z pewnością zasługują na większe zainteresowanie. Ta wielka łąka zajmuje 48 ha powierzchni, a bliskość śródmieścia i wspaniałe widoki na krakowskie zabytki są jej największymi walorami. Spacerowe alejki, mnóstwo zieleni oraz unikalna sceneria – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Kraków to wspaniałe miasto, a miejsc, które warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jego terenie, jest wiele. Kto znajdzie tanie noclegi na terenie tego miasta, ten będzie mógł zwiedzać i skarby Starego Miasta, i te zabytki, które czekają na terenie krakowskich dzielnic. Wyprawa na teren Zwierzyńca z pewnością dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą, a jednocześnie szansą na to, by poznać nieco mniej znane atrakcje małopolskiej stolicy.