Krakowskie skarby – poznaj Plac Bohaterów Getta!

Kraków to miasto wyjątkowe, na terenie którego nudzić się nie można. Znasz już dobrze Stare Miasto i Kazimierz? Doskonałym celem kolejnej wycieczki po Krakowie będzie Podgórze.

To dzielnica, która kusi długą i trudną historią. Jednym z jej symboli jest Plac Bohaterów Getta – niezwykły punkt na mapie Krakowa, którego nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Plac Bohaterów Getta w Krakowie – co warto wiedzieć?

Plac Bohaterów Getta powstał w latach 30. XIX wieku i miał pełnić rolę pomocniczego rynku dla Podgórza (w tym czasie było ono samodzielnym miastem, które dopiero od 1915 roku funkcjonuje jako dzielnica Krakowa). Początkowo nazywany był Małym Rynkiem i pełnił funkcje handlowe. W późniejszym czasie nosił nazwę Placu Zgody.

Dzisiejsza nazwa przypomina o czasach II wojny światowej, kiedy to na terenie Podgórza istniało getto żydowskie. Na jego terenie działała tylko jedna apteka, którą prowadził Polak – Tadeusz Pankiewicz. Starał się on pomagać mieszkańcom getta, był też świadkiem likwidacji dzielnicy żydowskiej (do tego wydarzenia doszło w marcu 1943 roku). Tadeusz Pankiewicz zmarł w 1993 roku, a za swoją działalność w getcie został wyróżniony tytułem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Pomagał on Żydom na wiele sposobów: przekazywał korespondencję, załatwiał przepustki, przechowywał w swej aptece cenne przedmioty i zwoje Tory. Jego apteka dla mieszkańców getta była namiastką wolnego świata i miejscem, które choć na chwilę pozwalało im zapomnieć o ponurej rzeczywistości i wojennych realiach.

Więcej interesujących artykułów o historii znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl/.

Sama apteka przetrwała do lat 60. XX wieku, później w jej miejscu powstał bar. Dziś budynek jest placówką muzealną, która przypomina o Pankiewiczu i krakowskim getcie. Jest ona najważniejszą atrakcją przy Placu Bohaterów Getta, zatem w trakcie historycznej wycieczki po dzielnicach Krakowa warto jej poświęcić nieco więcej uwagi. Od 2005roku ozdobą placu jest nietypowy, a jednocześnie bardzo wymowny pomnik. To puste krzesła, przypominające o Żydach, którzy wciągu kilku miesięcy zniknęli w Krakowa – miasta, na terenie którego żyli od czasów średniowiecza. Twórcy pomnika zainspirowali się opisem pochodzącym z pamiętnika Pankiewicza, który wspominał o pozostawionych na placu rzeczach należących do wywożonych z getta Żydów.

Plac Bohaterów Getta – podsumowanie

Oprócz pomnika, na terenie Placu Bohaterów Getta znajduje się inna ciekawostka. To pozostałość po dworcu autobusowym, który nosił nazwę Karpaty. Istniał on w latach 30-tych XX wieku i odgrywał bardzo ważną rolę w dziejach przedwojennego Krakowa.