Krakowskie skarby – z wizytą w Ogrodzie Botanicznym

Kraków to miasto wyjątkowe, na terenie którego z cennymi zabytkami można się spotkać niemal na każdym kroku. Nie brak tu również miejsc atrakcyjnych dla miłośników przyrody. Jednym z nich jest Ogród Botaniczny UJ, do którego w takcie wycieczki po Grodzie Kraka z pewnością warto zajrzeć.

Jakie czynniki decydują o wyjątkowości tego miejsca?

Ogród Botaniczny w Krakowie to wyjątkowe miejsce, którego historia zaczęła się prawie 250 lat temu. Jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce, mogący się pochwalić zarówno ciekawą historią, jak i bogatą kolekcją roślin. Wiadomo, że historia ogrodu zaczęła się w XVIII wieku, kiedy to na terenach dawnych ogrodów Czartoryskich założono ogród mający odegrać istotną rolę w dziejach nauki. Istnieje on do dziś i jest niezwykłą ostoją zieleni i spokoju, znajdującą się w samym sercu gwarnego miasta.

Co można tu zobaczyć?

Na terenie krakowskiego Ogrodu Botanicznego na brak atrakcji nie można narzekać. Wielkim zainteresowaniem cieszy się szklarnia Victoria,  w której czeka m.in. wielka palma, oraz Szklarnia Jubileuszowa, w której można zobaczyć rośliny owadożerne i tropikalne. Podobne atrakcje oferuje Ogród Botaniczny w województwie świętokrzyskim, co możemy zobaczyć na www.swietokrzyskie24.pl. Ciekawą kolekcją storczyków zachwyca z kolei Szklarnia Holenderka. Najstarszą częścią ogrodu jest arboretum, znajdujące się tuż przy wejściu. Warto też zajrzeć do Muzeum Botanicznego, które znajduje się w pobliżu szklarni Victoria. Choć rozmiary tej placówki nie robią wrażenia, prezentowane w niej eksponaty zachwycą każdego. Co można tu zobaczyć? Największe nasiono świata, kręgi arktycznych waleni oraz wiele innych ciekawostek, dzięki którym każdy z nas może w prosty i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrody.