Małopolskie skarby: Lanckorona

Lanckorona

To jedno z piękniejszych miasteczek, jakimi może nas oczarować Małopolska. Lanckorona to piękna zabudowa oraz wspaniała okolica, po której można spacerować do woli. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części kraju? Jakie atrakcje w rejonie Lanckorony zasługują na szczególne wyróżnienie?

Lanckorona i jej dzieje

Lanckorona może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku. założycielami tej osady byli osadnicy niemieccy, jednak losy miasteczka od początku były związane z losami państwa polskiego. W czasach Kazimierza Wielkiego powstał tu zamek, którego głównym zadaniem miała być ochrona pobliskiej granicy ze Śląskiem. Warto tu wspomnieć, że zamek ten w okresie konfederacji barskiej stał się jednym z ważniejszych punktów oporu, o czym do dziś przypomina tablica poświęcona konfederatom. Współczesna Lanckorona to piękne, kameralne miasteczko, które urzeka spokojem i ciekawymi zabytkami. Co warto zobaczyć podczas wycieczki po jego terenie?

Lanckorona i jej zabytki

Lanckorona może się pochwalić historycznym układem urbanistycznym. Ciekawie prezentuje się tutejszy rynek, wokół którego skupiły się drewniane domy z charakterystycznymi podcieniami. Wiele z nich pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, a więc z czasów, gdy Lanckorona zaczęła się odbudowywać po wielkim pożarze. W pobliżu rynku można zobaczyć ciekawy zabytek sztuki sakralnej. To kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, który może się pochwalić XIV-wiecznym rodowodem. W czasie wizyty w Lanckoronie koniecznie trzeba się też wybrać na teren zamkowych ruin, by zobaczyć miejsce, z którym tak mocno związały się losy konfederacji barskiej.

Sprawdź też najlepsze atrakcje w Krakowie.

Co można zobaczyć w rejonie Lanckorony?

Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie Lanckorony, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po najbliższej okolicy tego miasteczka. Kusi pobliska Kalwaria Zebrzydowska, która już w XVII wieku stała się ważnym ośrodkiem życia religijnego. Miłośników historii może też zainteresować barokowy dwór w Stryszowie, natomiast dla turystów-przyrodników ciekawym punktem w programie wycieczki po tej części Małopolski będą Harbutowice. W tej uroczej wsi letniskowej czeka ciekawy pomnik przyrody – wiekowe cisy, zaliczane do grona najstarszych drzew w Polsce.

Lanckorona to ciekawa miejscowość, na terenie której każdy z nas będzie mógł miło spędzić czas. Piękna okolica, ciekawe zabytki oraz niepowtarzalna atmosfera – oto czynniki, które zapewniły temu miastu ogromne powodzenie wśród krajoznawców.