Żydowski Kraków: na Placu Nowym

Miejsc, którymi może nas oczarować Kraków, jest wiele. Gdzie powinniśmy szukać atrakcji w chwili, gdy motywem przewodnim naszej wycieczki staje się tematyka związana z krakowską społecznością żydowską? Na Kazimierz! Dawne miasto, dziś dzielnica Krakowa, znane było przecież jako wielkie skupisko społeczności żydowskiej, o której do dziś przypomina nam wiele zabytków.

Na które z nich koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas zwiedzania tej części Krakowa?

Jednym z ciekawszych miejsc na mapie krakowskiego Kazimierza jest Plac Nowy – miejsce, które w okresie międzywojennym pełniło bardzo ważną rolę w życiu krakowskich Żydów.

Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Jak dowiadujemy się na portalu www.halokrakow.pl, dzieje Placu Nowego sięgają XIX wieku, kiedy to postanowiono uporządkować zaniedbaną do tej pory część żydowskiego miasta. W efekcie powstał tu plac, przy którym na przełomie XIX i XX wieku pojawiło się wiele ciekawych i bardzo ważnych dla krakowskiej społeczności żydowskiej obiektów. Tym najważniejszym jest okrąglak – budynek przyciągający nie tylko swym kształtem, ale i przeszłością. Wzniesiony na przełomie XIX i XX stulecia, pełnił w swych dziejach różne funkcje. Był halą targową, a w okresie międzywojennym – rytualną łaźnią. Po wojnie stał się miejscem przyciągającym handlarzy, taką role pełni też do dziś. Na Plac Nowy chętnie zaglądają zatem miłośnicy staroci oraz…zapiekanek, które serwowane są w jednym z lokali gastronomicznych, urządzonych właśnie w słynnym okrąglaku.

Wycieczki po takim mieście, jakim jest Kraków, każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Na terenie takich dzielnic, jak żydowski Kraków, czeka na nas przecież ogromna ilość atrakcji i niezwykłych zabytków, z których przeszłością z pewnością powinniśmy się zapoznać.