Bielany i Tyniec – interesujące atrakcje z okolic Krakowa

Dla turystów, którzy chcą zobaczyć miejsca i ciekawe, i oddalone od miejskiego gwaru, w okolicach centrum Krakowa nie brak atrakcji. To przede wszystkim Bielany – zielony zakątek służący mieszkańcom Krakowa jako miejsce rekreacji i wypoczynku oraz niezwykle malowniczo położone opactwo w Tyńcu.

Krakowskie Bielany i Tyniec – to warto zobaczyć

Krakowskie Bielany znane są przede wszystkim z klasztoru Kamedułów, który powstał na Srebrnej Górze w początkach XVII wieku. Tu pustelnicy do dnia dzisiejszego szukają ucieczki przez światem i poświęcają się modlitwie w ciszy i skupieniu. Zwiedzanie klasztoru jest poważnie utrudnione, a to za sprawą rygorystycznej regule obowiązującej Kamedułów.

I tak kobiety mogą wejść na teren klasztoru tylko podczas wyjątkowo ważnych świąt kościelnych. Wtedy mogą one wejść do klasztornego kościoła, będącego jednym z najciekawszych przykładów architektury manierystycznej. W pobliżu klasztoru rozciąga się Las Wolski. To zielone płuca Krakowa. Liczne są tu plany, na których można odpocząć, nie brak tras spacerowych. Ciekawymi miejscami są tu Kopiec Piłsudskiego, słynny krakowski ogród zoologiczny oraz rezerwat „Panieńskie Skały”.

Zupełnie inny charakter ma pobliski Tyniec, położony na prawym brzegu Wisły

Tu, w tej malowniczej scenerii można zwiedzić (już bez utrudnień) opactwo Benedyktynów. Klasztor powstał tu już w II połowie XI wieku i od samego początku odgrywał ważną rolę jako ośrodek kulturalny i naukowy. Widoczne są jego obronne cechy, dzięki którym Tyniec był jedną z ważniejszych twierdz podczas konfederacji barskiej. Atmosfera starego opactwa jest tu wyczuwalna na każdym kroku.

Więcej wpisów o interesujących atrakcjach z okolic Krakowa, znajdziesz w serwisie www.region24.pl.

Można zajrzeć na klasztorny dziedziniec oraz do wnętrza tutejszego kościoła. Ciekawie prezentują się również klasztorne krużganki, które zachowały swój XV – wieczny wygląd. Warto zajrzeć do Tyńca w czasie gdy organizowane sa tu koncerty organowe.