Krakowskie atrakcje: na Placu Wolnica

krakow

Jest miastem wyjątkowym, a każda z jego dzielnic może się pochwalić wyjątkowymi skarbami. Kraków to wspaniały kierunek wycieczki dla każdego, kto interesuje się historią oraz perełkami dawnej architektury. Gdzie ich szukać? Może na terenie Kazimierza – dawnego miasta, które z czasem stało się częścią Krakowa? To tu znajduje się jeden z najciekawszych placów miejskich, jakimi może się pochwalić Kraków. To dawny rynek kazimierski, znany dziś doskonale jako Plac Wolnica.

Plac Wolnica i jego dzieje

Dzieje placu Wolnica wiążą się z początkami istnienia Kazimierza jako samodzielnego miasta. Wytyczono go w XIV wieku. Wiadomo, że pierwotnie rynek kazimierski zajmował znacznie większą powierzchnię, niż dziś. Wiadomo też, że plac ten był chętnie wykorzystywany jako miejsce handlu, a jego nazwa nawiązuje do prawa wolnego handlu, zezwalającego na sprzedaż mięsa poza jatkami. Jakie obiekty do dziś przypominają nam o czasach świetności tego miejsca i roli, jaką ów plac odegrał w dziejach Kazimierza?

Zobacz też listę 10 najbardziej obleganych atrakcji w Krakowie.

Co można tutaj zobaczyć?

Choć Plac Wolnica już dawno przestał pełnić rolę rynku, do dziś można tu zobaczyć wiele ciekawych obiektów, które przypominają o czasach jego świetności. Kusi pobliski kościół Bożego Ciała, będący dla mieszkańców chrześcijańskiego Kazimierza tym, czym dla mieszkańców Krakowa był kościół Mariacki przy Rynku Głównym, intryguje rzeźba przedstawiająca Trzech Grajków, która jest dziełem profesora Chromego. Najbardziej intrygującym zabytkiem jest tu jednak piękny ratusz – ciekawa budowla o cechach typowych dla sztuki renesansowej, która dawniej służyła gospodarzom samodzielnego miasta Kazimierz. Wiadomo, że pierwotnie była to budowla gotycka, której relikty wciąż można dostrzec w podziemiach.

Przebudowany w XVI wieku ratusz stał się ciekawym przykładem sztuki renesansowej, przy czym największe zainteresowanie wzbudzają tu krenelażowe attyki. Jaką rolę spełnia dziś ten niezwykły gmach? Od 1947 roku dawny ratusz kazimierski jest z powodzeniem wykorzystywany jako placówka muzealna. Turyści, którzy w czasie wycieczki po terenie Kazimierza znajdą czas, by zajrzeć do jego wnętrza, będą mogli zobaczyć ciekawe zbiory o charakterze etnograficznym, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Plac Wolnica oraz kazimierski ratusz to ważne atrakcje, z którymi z pewnością warto się zapoznać. Pamiętajmy jednak, że zabytków na krakowskim Kazimierzu jest tyle, że trudno je wszystkie uwzględnić w programie jednodniowej wycieczki. Na szczęście w rejonie Kazimierza nie brak miejsc, w których można znaleźć tanie noclegi i zaplanować dłuższy pobyt w tej części Krakowa. Dzięki temu można odkryć magię i bogactwo tej dzielnicy, znanej nie tylko z pięknych kamienic i okazałych świątyń, ale też z ciekawych pamiątek związanych z krakowską społecznością żydowską.