TOP 12: najciekawsze zabytki krakowskiego Podgórza

Podgórze jest jedną z ciekawszych dzielnic, jakimi może się pochwalić Kraków. Tutejsze atrakcje mają dość zróżnicowany charakter, dzięki czemu wycieczki po tej części Grodu Kraka dla każdego z nas mogą się okazać ciekawym doświadczeniem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas pobytu w tym miejscu? Oto 12 atrakcji, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Miejsce 12. Planty im. Floriana Nowackiego

Planty im. Floriana Nowackiegoto miejsce, które oczaruje miłośników miejskiej zieleni i tych, którzy lubią podziwiać miejsca o historycznym charakterze. To najstarszy park, jakim może się pochwalić krakowskie Podgórze, warto mu zatem poświęcić nieco uwagi podczas odkrywania atrakcji tej części Grodu Kraka.

Miejsce 11. Gmach Kasy Oszczędności

Miłośnicy secesji z pewnością docenią tak ciekawy zabytek, jakim jest dawny Gmach Kasy Oszczędności. Wzniesiony w latach 1909-1910, może się pochwalić piękną elewacją oraz ciekawymi wnętrzami, w wystroju których ogromną rolę odgrywają piękne balustrady oraz witraże.

Miejsce 10. Zajazd „Pod Jeleniem”

To jeden z kilku zabytkowych dworków, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie Podgórza. Zabytek ten jest ciekawym przykładem XVIII-wiecznej architektury barokowej, a o jego popularności decyduje m. in. lokalizacja przy słynnym Rynku Podgórskim.

Miejsce 9. Dawna bożnica

Przy ulicy Węgierskiej można się spotkać z ciekawym zabytkiem, który przypomina o wielokulturowym charakterze dawnego Podgórza. To dawna bożnica – ciekawy zabytek z końca XIX wieku, będący ciekawym przykładem stylu neoromańskiego.

Miejsce 8. Ratusz Podgórski

Ratusz Podgórski to ciekawy przykład budowli z początku XIX wieku, w którego bryle można dostrzec cechy typowe dla neobaroku i historyzmu. Z pewnością warto się przyjrzeć pięknej fasadzie oraz wnętrzom, które wciąż mogą się pochwalić swym historycznym charakterem.

Miejsce 7. Kościół św. Józefa

Ta neogotycka budowla z początków XX wieku stanowi główną atrakcję Rynku Podgórskiego, jest też jedną z wizytówek Podgórza. Kościół parafialny św. Józefa przyciąga pięknym wystrojem oraz wieżami, które w krajobrazie współczesnego Krakowa zajęły bardzo ważne miejsce. Ołtarze boczne, piękne witraże – oto kolejne powody, dla których warto zwiedzić tę świątynię podczas wizyty w Krakowie.

Miejsce 6. Plac Bohaterów Getta

Plac Bohaterów Getta to jeden z symboli Podgórza oraz miejsce, które dziś najpiękniej przypomina o tragicznych losach krakowskich Żydów. Wymowny pomnik, zdobiący dziś powierzchnię tego placu, przypomina o ofiarach egzekucji wykonywanych tu w czasie II wojny światowej przez hitlerowców.

Miejsce 5. Kościół św. Benedykta

Ta najmniejsza ze wszystkich krakowskich świątyń przyciąga uwagę swą romańsko-gotycką formą oraz historią, która sięga XI stulecia. Piękne otoczenie oraz zainteresowanie archeologów sprawiają, że kościół św. Benedykta od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem tych turystów, dla których Kraków to przede wszystkim wyjątkowa historia.

Miejsce 4. Zakład Elektryczny miasta Podgórza

Zakład Elektryczny miasta Podgórza jest jednym z najważniejszych zabytków techniki na terenie Krakowa oraz obiektem, który od lat przyciąga uwagę osób interesujących się historią przemysłu. Najstarsza krakowska elektrownia, uruchomiona w 1900 roku, jest też ciekawym zabytkiem architektury, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Miejsce 3. Fort św. Benedykta

To jeden z najbardziej oryginalnych zabytków Krakowa oraz ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Fort św. Benedykta jest jednym z ciekawszych obiektów wchodzących w skład Twierdzy Kraków, a jego forma może oczarować każdego. Wykonany według projektu Augusta Cabogi fort górski jest unikalną fortyfikacją z połowy XIX stulecia, której dumą stała się unikalna „baszta maksymiliańska”.

Miejsce 2. Kopiec Krakusa

Najstarsza budowla Krakowa przyciąga przede tajemniczą historią, która sięga VI-VII stulecia. Miejsce to znane jest również jako rewelacyjny punkt widokowy, a podziwiana stąd panorama Grodu Kraka uchodzi za jedną z najpiękniejszych. O popularności tego miejsca decydują też pobliskie pozostałości fortu Krakus, będącego jednym z najstarszych umocnień Twierdzy Kraków.

Zobacz inne atrakcje na świeżym powietrzu w Krakowie.

Miejsce 1. Fabryka Schindlera

Dzięki tak ważnej produkcji filmowej, jaką okazała się „Lista Schindlera”, o fabryce znajdującej się przy ulicy Lipowej zrobiło się głośno, a urządzone na jej terenie muzeum stało się jedną z ważniejszych atrakcji Krakowa. Fabryka Schindlera, funkcjonująca w czasie wojny jako podobóz KL Płaszów, stała się miejscem, w którym tysiące Żydów mogło znaleźć tymczasowe schronienie. Lista Żydów ocalonych przez Schindlera dzięki fabryce liczy ponad tysiąc nazwisk, a o działalności tego przemysłowca przypomina nam dziś ciekawa wystawa.

Podsumowanie

Kraków ma się czym pochwalić, a jego atrakcje mogą nas zaskoczyć swą różnorodnością. Kto w czasie wycieczki po tym mieście chce ujrzeć obiekty mniej znane, ten koniecznie powinien zainteresować się tak ciekawą dzielnicą, jaką jest Podgórze. W pobliżu tej dzielnicy bez problemów można znaleźć tanie noclegi, a dzięki coraz ciekawszym trasom spacerowym i ścieżkom dydaktycznym, wyznaczanym przez lokalnych działaczy, każdy z nas może bez przeszkód poświęcić się odkrywaniu piękna i przeszłości tej pełnej kontrastów dzielnicy.