Na Krakowskim Szlaku Techniki – co warto zobaczyć?

Z jakimi atrakcjami większość turystów kojarzy Kraków? Wspaniała architektura, galerie i muzea, zabytki sakralne – oto atrakcje, z którymi najczęściej kojarzona jest stolica Małopolski. Warto jednak pamiętać, że ciekawym tematem wycieczki po tym mieście mogą być też zabytki techniki, których odkrywanie ułatwia specjalna trasa turystyczna. Co warto zobaczyć na Krakowskim Szlaku Techniki?

Industrialny Kraków – nowa propozycja dla ciekawych turystów

Od 2006 roku, dzięki turystycznej trasie o nazwie „Krakowski Szlak Techniki”, można wędrować po małopolskiej stolicy śladem najciekawszych zabytków industrialnych. Jakie atrakcje czekają na tej trasie? Są to obiekty dość różnorodne, związane z różnymi gałęziami przemysłu. Trasa prowadzi przez Stare Miasto, Kazimierz i Pogórze, a w czasie wędrówki można się spotkać z obiektami związanymi z koleją, energetyką, transportem i browarnictwem. W sumie na trasie znajduje się 16 obiektów, przy czym niektóre z nich są znanymi placówkami muzealnymi. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Krakowski dworzec kolejowy

Stacja kolejowa Kraków Główny to pierwszy punkt w programie wycieczki związanej z krakowskimi zabytkami techniki. Dziś jest to miejsce znane z nowoczesnej, podziemnej hali dworcowej, jednak budynek dworca może oczarować i miłośników historii, i dawnej architektury. Wzniesiony w połowie XIX wieku, jest ciekawym przykładem eklektycznej architektury, której warto się dokładniej przyjrzeć. W pobliżu dworca znajduje się kolejna atrakcja, ściśle związana z koleją. To wiadukt kolejowy i podkop Talowskiego – jedne z najważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówki ulicą Lubicz.

Krakowska Huta Szkła

To jedna z nowszych atrakcji na Krakowskim Szlaku Techniki. Centrum Szkła i Ceramiki, urządzone na terenie dawnej Krakowskiej Huty Szkła, to miejsce interesujące z kilku względów. Można się tu zapoznać z ciekawą kolekcją dawnych narzędzi szklarskich oraz szkieł, można też brać udział w pokazach ręcznego formowania szkła.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Na terenie dawnej zajezdni tramwajowej czekana turystów Muzeum Inżynierii Miejskiej. Prezentowane tu zabytki są związane głównie z miejską komunikacją, jednak nie tylko im warto przyjrzeć się dokładniej. To ciekawe miejsce dla miłośników motoryzacji i techniki, którzy na terenie krakowskiego Kazimierza chcą spędzić czas w przyjemny i pouczający sposób.

Fabryka Schindlera

Fabryka Schindlera i urządzone na jej terenie muzeum to miejsce ważne i dla miłośników techniki, i dla tych, którzy chcą wędrować przez Kraków śladami II wojny światowej. Założona przez żydowskich przedsiębiorców fabryka, w czasie wojny stała się własnością Niemca Oskara Schindlera. W Deutsche Emalien Fabrik zatrudniał on Żydów, dzięki czemu mógł ratować ich przed wywiezieniem do obozów. Dziś o wydarzeniach związanych z działalnością Schindlera przypomina muzeum, które w czasie wycieczki po Krakowie z pewnością warto odwiedzić.

Odwiedź też Krakowskie Podgórze.

Krakowski Szlak Zabytków Techniki

To ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą poznać nieco mniej znane oblicze Krakowa. Dawne gazownie, zajezdnie i elektrownie to dodatkowe atrakcje, które pojawiają się na tej turystycznej trasie. Przed wycieczką po szlaku nie zapomnij zapoznać się z mapą tej trasy. To dzięki nim można spędzić czas w ciekawy i pożyteczny sposób, odkrywając nowe atrakcje na terenie Grodu Kraka.