Małopolskie Muzea. Wśród sakralnych zabytków Krakowa

Kraków to miasto wyjątkowe, które odgrywało istotną rolę zarówno jako ośrodek władzy państwowej, jak i kościelnej. O roli Krakowa w dawnych czasach do dziś przypominają jego wspaniałe zabytki, wśród których uwagę przyciągają zarówno świeckie rezydencje, jak i okazałe kościoły z różnych okresów historycznych.

Zabytki Krakowa

Dla miłośników sztuki oraz sztuki sakralnej ciekawym punktem w programie wycieczki po tym mieście może się okazać również pełne wspaniałych zbiorów Muzeum Archidiecezjalne. Mieści się ono przy ulicy Kanoniczej, a położenie pomiędzy Rynkiem Głównym a Zamkiem Królewskim na Wawelu okazuje się jego wielkim walorem. Miejsce to też zostało dokładniej opisane w artykule opisującym miejsca, które warto zobaczyć w Małopolsce.

Co mogą zobaczyć ci turyści, którzy zdecydują się na zwiedzenie tej placówki muzealnej?

W renesansowym Domu Dziekańskim prezentowane są wspaniałe zabytki i dzieła sztuki. Ważną częścią wystawy są tu również pamiątki związane z Karolem Wojtyłą, który przez wiele lat związany był z Krakowem. To miejsce może zachwycić miłośników malarstwa oraz rzeźby. Pięknie prezentowane jest tu również rzemiosło artystyczne, na które również warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania muzeum. Do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej należy tu ciekawe malowidło na desce z XIII wieku. l to wspaniały przykład romańskiej sztuki, z którego Kraków jest bardzo dumny. Pięknie prezentuje się również rzeźba z XV wieku, która przedstawia „Pokłon Trzech Króli”. Wspaniałe szaty liturgiczne stanowią tu kolejną ciekawą kolekcję, która skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających i pozwala im w czasie wycieczki po Krakowie ujrzeć niezwykłe skarby dawnej sztuki.