Strefa płatnego parkowania w Krakowie – co musisz wiedzieć?

Kraków to miasto, które każdego roku odwiedzają miliony turystów. Nic dziwnego – wszechobecnie ślady historii państwa, bogata oferta kulturalna czy artystyczna to tylko jedne z największych jego atutów. W organizacji wycieczki sen może spędzać z powiek jednak tutejsza komunikacja, jeśli zdecydujesz się na wyjazd własnym samochodem. Strefa płatnego parkowania obowiązuje nie tylko w okolicy centrum – jest sukcesywnie rozszerzana przez władze miasta o kolejne dzielnice. Czy da się uniknąć kosztów związanych z parkowaniem? Jest na to kilka sposobów.

Po co właściwie strefy płatnego parkowania?

Ideą wprowadzenia stref płatnego parkowania w dużych miastach jest chęć zwiększenia rotacji pojazdów w kluczowych obszarach. Dzięki temu osoby realnie potrzebujące miejsca postojowego mogą znaleźć je o wiele łatwiej – opłaty zniechęcają część kierowców do długich postojów lub w ogóle przyjazdu do centrum samochodem, kiedy nie jest to niezbędne. Chcąc zaoszczędzić, decydują się na podróż rowerem lub komunikacją miejską. To z kolei przekłada się o na ekologiczność systemu stref płatnego parkowania.

Jak to wygląda w Krakowie?

Jeśli wybierasz się do stolicy Małopolski w celach turystycznych, pamiętaj, że wjazd do ścisłego centrum (Starego Miasta) własnym autem jest zabroniony. To opcja dostępna jedynie dla osób ze specjalną przepustką (najczęściej służb, taksówek czy mieszkańców).

Na tym terenie oraz w jego okolicach rozciąga się strefa płatnego parkowania, która obejmuje m.in. takie dzielnice, jak:

  • Grzegórzki,
  • Krowodrza,
  • Zabłoci,

W każdym z tych obszarów konieczne jest wniesienie opłaty za postój – obowiązują od poniedziałku do soboty od 10:00 do 20:00.

Czy każdy musi płacić w SPP?

Do Krakowa możesz przyjechać własnym samochodem, ale równie dobrze pociągiem, autobusem czy samolotem. Komunikacja w mieście jest dobrze rozwinięta, więc nie będziesz mieć problemu z przemieszczaniem się, zaoszczędzając czas, stres i pieniądze związane z opłatami za parkowanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest też wynajęcie samochodu w popularnych wypożyczalniach, zwanych także car rental. Kraków to miasto, w którym doskonale się sprawdzają. Operatorzy tacy jak iPanek odpowiadają za wszelkie koszty związane z eksploatacją i użytkowaniem wynajętego auta – także za opłaty w strefie płatnego parkowania! Jeśli więc zwiedzasz miasto na czterech, wypożyczonych kółkach – nie musisz dbać o parkometry.