Skarby Małopolski: Muszyna

Muszyna

To jedno z ciekawszych uzdrowisk w dolinie Popradu oraz letnisko, z którego można urządzać wspaniałe wycieczki w Beskid Sądecki. Muszyna jest jednocześnie miasteczkiem, które może się pochwalić ciekawą historią oraz wspaniałymi zabytkami. Na jakie atrakcje koniecznie powinni zwrócić uwagę ci turyści, którzy spędzają urlop w rejonie Muszyny?

Z kart historii – Muszyna i jej dzieje

Muszyna może się pochwalić historią sięgającą XII wieku. wiadomo, że w tym okresie istniał tu już zamek, którego głównym zadaniem była ochrona pogranicza polsko-węgierskiego. Od końca XIII wieku zamek ten stanowił własność biskupów krakowskich, które w ręce świeckie trafiły ponownie w czasach króla Władysława Łokietka. W XIV wieku powstał w Muszynie nowy zamek murowany, którego ruiny do dziś dumnie wznoszą się nad miastem. Osada, która zaczęła się rozwijać przy tej budowli, w 1364 roku otrzymała prawa miejskie. Bliskość szlaków handlowych sprawiła, że jako ośrodek handlowy Muszyna mogła się pomyślnie rozwijać. Dziś jest znanym kurortem, a jednocześnie ważnym ośrodkiem turystycznym, na terenie którego można ujrzeć wiele ciekawych zabytków. Które z nich warto zobaczyć?

Muszyna i jej zabytki

Na terenie Muszyny nie brak ciekawych zabytków dawnej, małomiasteczkowej architektury. W rejonie rynku wciąż można zobaczyć wiele domów – niewielkich, parterowych budynków mieszkalnych, w gronie których nie brak zabytków drewnianej architektury. Muszyna znana jest też z ciekawego muzeum regionalnego, które może się pochwalić ciekawymi zbiorami etnograficznymi. Barokowy kościół parafialny św. Józefa, cmentarz żydowski oraz ruiny wspomnianego już zamku – oto kolejne atrakcje, dzięki którym miłośnicy historii w Muszynie z pewnością nudzić się nie będą.

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

Wielkim walorem Muszyny jest doskonale rozwinięta baza noclegowa, dzięki czemu tanie noclegi na jej terenie można bez problemów znaleźć o każdej porze roku. Dzięki temu Muszyna staje się ważnym ośrodkiem turystycznym, szczególnie dla tych, którzy urlop chcą przeznaczyć na wędrówki po Beskidzie Sądeckim. Wielkim walorem tego miasteczka jest przecież bliskość Popradzkiego Parku Krajobrazowego z malowniczym przełomem Popradu, po którym można wędrować dzięki coraz gęściejszej sieci szlaków turystycznych. Z Muszyny warto się też wybrać do tak ciekawych miejsc, jak Żegiestów, Szczawnik czy Milik. W tych miejscowościach czekają na gości połemkowskie cerkwie – ciekawe zabytki sakralnej architektury, którym z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

Muszyna to ciekawe uzdrowisko, na terenie którego można spędzić wolny czas w ciekawy sposób – bez względu na porę roku. Nie brak w tej części kraju stacji narciarskich, tras pieszych i rowerowych, dzięki którym każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. A jeśli odwiedzisz https://www.malopolskainfo.pl, znajdziesz jeszcze więcej interesujących atrakcji Małopolski.