Krakowskie Sukiennice, usytuowane w centralnej części Rynku Głównego są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. W sezonie turystycznym odwiedzane są przez tysiące gości i fotografowane ze wszystkich stron o każdej porze roku. Budynek został zbudowany w celach prowadzenia handlu – ta pierwotna funkcja Sukiennic została zresztą zachowana po dziś dzień.
Krótka historia krakowskich Sukiennic
Historia budynku jest bardzo długa – pierwsze murowane kramy w tym miejscu powstały już w XIII wieku z inicjatywy księcia Bolesława Wstydliwego. Około połowy XIV wieku Kazimierz Wielki znacznie powiększył obiekt, stawiając imponujące gotyckie Sukiennice, kształtem powoli przypominające te obecne. Sklepienie kryło osiemnaście kramów, w których średniowieczni handlarze mogli spokojnie prowadzić swoje wielkie interesy.
Gotycki budynek spłonął w roku 1555, wówczas wzniesiono nowy renesansowy gmach, który z pewnymi modyfikacjami przetrwał do czasów dzisiejszych. Wówczas zorganizowano drugie piętro, a całą budowlę pokryto rozmaitymi dekoracjami. Sukiennice w kolejnych wiekach zostały jednak zaniedbane – dzisiejszy blask gmachowi nadała kompleksowa renowacja wykonana w drugiej połowie XIX wieku. W pracach brał udział m.in. Jan Matejko, wybitny krakowski malarz.
Sukiennice dzisiaj jako skarby turystyczne
Dzisiaj Sukiennice pełnią dokładnie tą samą funkcję, co przed wiekami: są miejscem prowadzenie rozmaitego handlu. W środku znajduje się cały pasaż, w którym znajdują się rozmaite kramy głównie z ciekawymi przedmiotami nawiązującymi do tradycji ludowej. W sezonie turystycznym Sukiennice tętnią życiem, także dzięki znajdującej się w ich gmachu restauracji. Zainteresowanie tutejszym regionem jest oczywiście nieco większe niż w innych lokalizacjach w Polsce. Jednak jeśli sprawdzimy na portalu bialainfo.pl atrakcje turystyczne z Białej Podlaskiej, to również i tam turyści naprawdę mieliby co robić podczas urlopu i wakacji.
Warto nadmienić także, że na drugim piętrze budynku obecnie znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, będąca oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to największa w Polsce galeria skupiona na dziewiętnastowiecznej sztuce, należy także do najstarszych, ponieważ pierwszą stałą wystawę otworzono już w 1884 roku. Podziwiać można prace takich malarzy jak Jan Matejko, Leon Wyczółkowski czy Artur Grottger. Znajduje się tam także sala Bacciarellego, będąca przykładem polskiej sztuki okresu oświecenia. Każdy koneser malarstwa odwiedzający Kraków znajdzie więc coś w swoim guście.atrakcje turystyczne na
Historia skoncentrowana w jednym miejscu. Historia sukiennic zaczęła się w XIII wieku, więc wielcy artyści różnych epok naznaczyli swoje piętno w tej budowli.